Dolar 31,2136
Euro 33,8409
Altın 2.038,45
BİST 9.062,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Az Bulutlu
İstanbul
17°C
Az Bulutlu
Per 14°C
Cum 12°C
Cts 12°C
Paz 16°C

Kazanç çağrısı: Sanmina mevcut talep zayıflığında büyüme öngörüyor

Kazanç çağrısı: Sanmina mevcut talep zayıflığında büyüme öngörüyor

Kazanç çağrısı: Sanmina mevcut talep zayıflığında büyüme öngörüyor
30 Ocak 2024 12:37
25

Önde gelen entegre üretim çözümleri şirketi Sanmina Corporation (SANM), 29 Ocak 2024 tarihinde yaptığı 2024 mali yılı ilk çeyrek kazanç çağrısında istikrarlı finansal sonuçlar bildirdi. Şirket, piyasa beklentilerine paralel olarak 1,87 milyar dolar gelir ve %8,8 GAAP dışı brüt kar marjı elde etti. Sanmina, sektör genelindeki mevcut zayıf talebe ve müşteri envanter ayarlamalarına rağmen, mali yılın ikinci yarısında gelirlerde iyileşme bekliyor ve büyümekte olan kilit pazarlara odaklanmaya devam ediyor. Şirket güçlü nakit akışını sürdürmeyi bekliyor ve hisse geri alımları için planları var.

Önemli Çıkarımlar

 • Sanmina 1. çeyrekte 1,87 milyar dolar gelir ve %8,8 GAAP dışı brüt kar marjı bildirdi.
 • İkinci çeyrek gelirinin birinci çeyreğe kıyasla sabit kalması ve GAAP dışı seyreltilmiş EPS’nin 1,20 ila 1,30 dolar arasında olması bekleniyor.
 • Şirket mali yılın ikinci yarısında talep ve gelirde iyileşme bekliyor.
 • Uzun vadeli gelir hedefi 9 milyar dolar olarak belirlenirken, 10 milyar ila 12 milyar dolar arasında büyüme hedefleniyor.
 • Sanmina gelecekte %6’nın üzerinde bir faaliyet marjı hedefliyor.
 • Güçlü serbest nakit akışı raporlandı ve ileriye dönük olarak benzer seviyelerde nakit akışı yaratılması bekleniyor.
 • Bulut, savunma ve havacılık, tıbbi dijital sağlık, elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji, endüstriyel ve optik paketleme gibi büyüme pazarlarına odaklanılıyor.
 • İşletmeye yatırım yapmaya ve hisse senetlerini geri almaya devam etmeyi planlıyor.

Şirket Görünümü

 • Sanmina, uzun vadede 10 milyar ila 12 milyar dolar arasında bir hedefle, gelirinin 9 milyar dolara ulaşmasını öngörüyor.
 • Marjları genişletmeyi ve güçlü nakit akışı yaratmayı hedefliyor.
 • Şirket uzun vadeli büyüme potansiyeline ve operasyonel iyileştirmelere güveniyor.

Ayıda Öne Çıkanlar

 • Devam eden müşteri envanter ayarlamaları ve sektör genelinde daha düşük talep şu anda işletmeyi etkilemektedir.
 • Yumuşak talep nedeniyle envanterin nakde dönüşümü üç aydan daha uzun sürebilir.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Sanmina, medikal sektöründe sağlam bir müşteri tabanına sahip ve gelirlerinin yaklaşık %20’sine katkıda bulunuyor.
 • Savunma ve havacılık sektörleri güçlü talep göstermeye devam ediyor.
 • Yenilenebilir enerji ve endüstriyel sektörler iyi performans göstererek büyüme potansiyeline işaret ediyor.

Eksiklikler

 • İkinci çeyrekte talepteki zayıflığın ve stok düzeltmesinin devam etmesi bekleniyor.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • CEO Jure Sola, envanter seviyelerine ve yeni programlara bağlı olarak dördüncü çeyrekte çift haneli ardışık büyüme potansiyelinden bahsetti.
 • Şirket tarihsel olarak 200-250 milyon dolar serbest nakit akışı yaratmıştır ve bu seviyeyi korumayı hedeflemektedir.
 • Sanmina, mevcut piyasa koşulları nedeniyle her bir çeyrekte bir yönlendirme yapmaktadır.

Sonuç olarak Sanmina Corporation, sektör genelinde talep zorluklarının yaşandığı bir dönemde büyüme pazarlarına stratejik bir odaklanma ve mali disiplinle ilerliyor. Şirket, güçlü bilançosunu ve nakit akışını işe yatırım yapmak ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlara değer kazandırmak için kullanıyor. Medikal sektöründeki sağlam temeli ve savunma ile havacılık alanlarında devam eden programlarıyla Sanmina, mali yılın ikinci yarısında ve sonrasında potansiyel büyüme için hazır durumda.

InvestingPro İçgörüleri

Sanmina Corporation’ın (SANM) son kazanç raporu, sektördeki zorlukların ortasında eli sağlam bir şirket olduğunu gösterdi. InvestingPro Insights, daha ayrıntılı bilgi arayan yatırımcıların ilgisini çekebilecek şekilde şirketin finansal sağlığını ve pazardaki konumunu derinlemesine inceliyor.

InvestingPro Verileri, şirketin Elektronik Ekipman, Aletler ve Bileşenler sektöründeki önemli büyüklüğünü yansıtan 2,88 milyar dolarlık bir Piyasa Değerine (Düzeltilmiş) işaret ediyor. 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki aylık Fiyat/Kazanç (F/K) Oranı (Düzeltilmiş) 9,16 olan SANM, yakın vadeli kazanç büyümesine kıyasla düşük bir F/K oranıyla işlem görmektedir ve bu da kazanç potansiyeline kıyasla düşük bir değerlemeye işaret edebilir. Bu durum, aynı dönem için 0,26 gibi çarpıcı derecede düşük bir seviyede bulunan PEG Oranı ile de desteklenmekte olup, şirketin kazanç büyümesinin mevcut hisse fiyatına tam olarak yansımamış olabileceğini düşündürmektedir.

2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aydaki Gelir Artışı %12,82 olarak raporlanmış olup, Sanmina’nın zorlu piyasa koşullarında üst çizgisini genişletme kabiliyetini vurgulamaktadır. Bununla birlikte, 2023’ün ilk çeyreğindeki Gelir Artışının (Üç Aylık) -%7,77’lik bir daralma yaşadığını belirtmek gerekir ki bu da şirketin yumuşak talep ve müşteri envanter ayarlamalarına ilişkin kendi kabulü ile uyumludur.

InvestingPro İpuçları arasında özellikle iki tanesi öne çıkıyor: Şirket yönetiminin agresif bir şekilde hisse geri alımı yapması, şirketin hisse geri alımı planlarını açıklamasıyla uyumlu olup şirketin içsel değerine olan güvenlerini pekiştirmektedir. Ayrıca, Sanmina’nın bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurması, belirsiz piyasa ortamlarında esneklik ve dayanıklılık sunabilecek güçlü bir finansal pozisyona işaret ediyor.

InvestingPro, Sanmina’nın beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyen yatırımcılar için daha fazla netlik sağlayabilecek ek ipuçları sunuyor. Şu anda InvestingPro+ aboneliği ile erişilebilen 11 InvestingPro İpucu daha mevcut ve bunlara %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indirimi uygulanıyor. Bu fırsattan yararlanmak için, 2 yıllık abonelikte ek %10 indirim için “SFY24” veya 1 yıllık abonelikte ek %10 indirim için “SFY241” kupon kodunu kullanın.

Sanmina’nın sektöründe önde gelen bir oyuncu olarak konumu, finansal ihtiyatlılığı ile birleştiğinde yatırımcılar için incelikli bir tablo sunuyor. InvestingPro Insights, kazanç büyümesine göre değeri düşük olan ve uzun vadede hissedar değerini en üst düzeye çıkarmak için stratejik hamleler yapan bir şirkete işaret ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.