Dolar 32,9987
Euro 35,9532
Altın 2.547,14
BİST 11.137,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 28°C
Cum 27°C

Araştırmaya göre Wegovy ve Ozempic kullanımı iki yıl sonra düşüyor

Araştırmaya göre Wegovy ve Ozempic kullanımı iki yıl sonra düşüyor

Araştırmaya göre Wegovy ve Ozempic kullanımı iki yıl sonra düşüyor
11 Temmuz 2024 02:21
48

ABD eczane talepleri üzerinde yapılan yeni bir analiz, Novo Nordisk’in zayıflama ilaçları Wegovy veya Ozempic ile reçete edilen hastaların sadece yaklaşık %25’inin iki yıl sonra hala tedavide olduğunu ortaya koymuştur. Zaman içinde kullanımdaki düşüşü yansıtan bu veriler, aylık 1.000 doları aşan fiyatlarıyla maliyetli olduğu bilinen bu GLP-1 reseptör agonistlerine uzun vadede bağlılık konusunda fikir vermektedir.

İlacın bırakılmasının spesifik nedenlerinin araştırılmadığı çalışma, daha kısa sürelere odaklanan önceki araştırmalara kıyasla hastaların bu ilaçlarla ilgili deneyimlerine dair daha geniş bir gözlem sunmaktadır. Bu durum, bu tür tedavilerin hastalar, işverenler ve devlet sağlık planları üzerindeki mali etkilerine ilişkin tartışmaların ortasında ortaya çıkmıştır.

Başkan Joe Biden ve diğer yetkililer, bu ilaçlarla ilişkili yüksek maliyetler konusundaki endişelerini dile getirerek, obezite hastası yetişkin nüfusun yarısının bu ilaçları kullanması halinde, masrafın yıllık 411 milyar dolara ulaşabileceğini öne sürdü. Bu rakam, 2022 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde reçeteli ilaçlar için harcanan toplam miktarı 5 milyar dolar aşmaktadır.

Prime Therapeutics ve Magellan Rx Management tarafından yapılan bir analizde, GLP-1 ilaçlarını kapsayan ticari sağlık planlarına sahip, Ocak ve Aralık 2021 tarihleri arasında reçetelerine başlayan ve obezite teşhisi konulan veya vücut kitle indeksi 30 veya daha yüksek olan 3.364 kişiden elde edilen veriler incelenmiştir. Hastaların ortalama yaşı 46,5 olup %81’i kadındır.

Bir önceki yıl Prime, hastaların %32’sinin başladıktan 12 ay sonra kilo kaybı için GLP-1 ilaçlarına devam ettiğini bildirmiştir. Yeni bulgular bu oranın iki yıl sonra yaklaşık %15’e düştüğünü göstermektedir. Spesifik olarak, iki yıl boyunca Wegovy tedavisine devam edenlerin oranı %24,1 ve Ozempic tedavisine devam edenlerin oranı %22,2 olup, bu oranlar bir yıl boyunca ilaçlara bağlı kalan sırasıyla %36 ve %47,1’den daha düşüktür.

Novo’nun Saxenda’sı gibi daha eski GLP-1 ilaçları daha da düşük uzun süreli kullanım göstermiş ve hastaların sadece %7,4’ü iki yıl sonra hala ilaç kullanmaktadır. Çalışmada ayrıca hastaların %26’sının tedavileri sırasında GLP-1 ilaçları arasında geçiş yaptığı, bunun da muhtemelen ilaç kıtlığı veya sigorta kapsamındaki değişikliklerden kaynaklandığı belirtilmiştir.

Novo Nordisk, analize yanıt olarak, Wegovy’nin yalnızca Haziran 2021’de piyasaya sürüldüğüne ve ilk sigorta kapsamı zorluklarıyla karşılaştığına ve Ozempic’in kilo kaybı için onaylanmadığına, bunun da hasta kalıcılığını etkileyebileceğine dikkat çekti. Şirket, verilerin bu tedavilere bağlılık konusunda kesin sonuçlara varmak için yeterli olmayabileceğini ifade etti.

Analiz, çalışma başladıktan sonra piyasaya sürülen Lilly’nin Mounjaro ve Zepbound gibi daha yeni GLP-1’lerini içermemektedir. Eli Lilly bulgular hakkında yorum yapmamayı tercih etti.

Blue Cross ve Blue Shield sağlık sigortası planlarından 19’una sahip olan ve yaklaşık 38 milyon kişinin sosyal yardımlarını yöneten Prime/MRx, hastalara reçetelerini neden bıraktıklarını sormadı.

Yan etkiler, sigorta tarafından karşılanmayan maliyetler ve tedarik sıkıntısı gibi faktörlerin kullanımdaki düşüşe katkıda bulunması muhtemeldir. Bazı hastalar kilo kaybı sağladıktan sonra da ilacı bırakabilir, ancak çoğu ilacı bıraktıktan sonra yeniden kilo alma eğilimindedir.

İki yıllık bir süre zarfında bu kilo verme tedavilerine devamlılıktaki istikrarlı düşüş, kilo kaybının sürdürülebilirliği ve uzun vadeli sağlık sonuçlarının elde edilmesi konusunda endişelere yol açmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.