Dolar 28,9186
Euro 31,7920
Altın 1.903,30
BİST 8.009,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Per 19°C
Cum 20°C
Cts 19°C
Paz 12°C

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Sivilleri hedef alan saldırılar kabul edilemez

Kurtulmuş, “Hiçbir şey bu tür saldırıları mazur göstermeye yeterli değil” dedi. İki devletli çözüm vurgusu yapan Kurtulmuş, bağımsız Filistin’in kurulmasının öneminden bahsetti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Sivilleri hedef alan saldırılar kabul edilemez
A+
A-
13.10.2023
24
ABONE OL

AA

Başkanı Numan Kurtulmuş, G20 Parlamento Başkanları Zirvesi’nde (P20) konuştu.

Kurtulmuş, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen zirvede İsrail- çatışmasına ve yaşanan insani drama dikkati çekti.

“İki devletli çözümden başka yol yok”

Filistin’de baş gösteren olaylar ve çatışmalar karşısında bir kere daha, bu uluslararası platformdan itidal çağrılarını tekrarladıklarını belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

Sivilleri hedef alan hiçbir saldırı kabul edilemez. Hiçbir şey ne bu tür saldırıları ne de uzun yıllardır devam eden işgal ve ilhak politikalarını mazur göstermeye yeterli değildir.

Son gelişmelerin artık bölgede iki devletli bir çözümden başka bir yol olmadığını açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etmek isterim

1967 sınırları vurgusu

Kalıcı barışı arayacaksak, bunun ancak 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından geçtiğini de unutmamalıyız.

Yasa dışı yerleşimciler gibi işgal politikalarının önlenmesi ve kutsal mekanların statüsünün korunması da barışın yolunu açan en önemli hususlardan bir diğeridir

TBMM BaşkanıKurtulmuş, bugün gerek Filistin’de gerek Ukrayna’da yayılma potansiyeli bulunan çatışmaların, bölgesel ve küresel güvenlik için çok büyük birer tehdit teşkil ettiğini, her iki ateşi de behemehal söndürmenin uluslararası camianın en kritik görevlerinden biri olduğunu vurguladı.

TBMM BaşkanıKurtulmuş, Yashobhoomi Hindistan Uluslararası Konferans ve Sergi Merkezi’ndeki zirvenin, “Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Hedefleri: Kazanımların Gösterimi, İlerlemenin Hızlandırılması” konulu oturumunda yaptığı konuşmada, organizasyon dolayısıyla Hindistan Parlamentosunu ve hükümetini tebrik etti.

“Kalkınmış bir dünya hedefinden bahsediyoruz ama…”

Kurtulmuş, “Burada adil, müreffeh ve kalkınmış bir dünya hedefinden bahsediyoruz ama vakit artık taahhütlerimizi tekrar tekrar yinelemek değil, aynı zamanda içinde bulunduğumuz dönemde atmamız gereken adımları ciddi şekilde gözden geçirme vakti olduğunun altını çizmek isterim.” diyerek sözlerine başladı.

TBMM Başkanı, henüz 2030 hedeflerinin sadece yüzde 15’ine ulaşıldığının göründüğünü, üstüne üstlük bu hedeflerden uzaklaşılmasının Ukrayna-Rusya savaşında, salgın sırasında yaşanılanlar gibi krizleri daha da derinleştirdiğini söyledi.

“En az 1 milyar insan uygun yaşam koşullarından yoksun”

Salgın döneminde milyonlarca insanın aşırı yoksulluğa doğru sürüklendiğinin herkes tarafından bilindiğini dile getiren Kurtulmuş, şu anda en azından 1 milyar insanın uygun yaşam koşullarından, güvenli konut ve temiz suya erişiminden ve yeterli sağlık hizmetlerinden yoksun yaşadığını ifade etti.

Medeniyetin maddi refah ve gelişmişlikle ölçüleceğini ama maddi refah ve gelişmişliğin medeni olmak için yeterli olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

İçinden geçmekte olduğumuz bu süreçte, hep beraber medeniyet kavramını, ölçüsünü genişleterek ahlaki ve insani değerleri de içine alacak şekilde genişletmek durumundayız.

Aksi takdirde dünyadaki küresel adaletsizlikleri ve küresel yoksulluğu çözmek konusundan fevkalade uzakta olacağımız aşikardır.

‘Zengin kuzey’, ‘yoksul güney’

Onca üretime rağmen yoksulluğun yakıcı bir gerçek olarak ortada durduğuna dikkati çekenKurtulmuş, dünyada bugün her on kişiden birinin gece yatağına aç bir şekilde girdiğini, dünyadaki bu adaletsizliklerin en çarpıcı göstergesinin ise “zengin kuzey” ile “yoksul güney” arasındaki farklılıkların giderek güçlenmesi ve artması olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kuzeyli seçkinler müreffeh bir hayatı yaşarken güneyliler, yoksullar gettolarda yaşamlarına devam ediyor ve temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Aslında açlığın 2030 yılında sona erdirilmesine ilişkin 2 No’lu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin de hala çok uzağında olduğumuz aşikardır.

2015 yılındaki G20 Dönem Başkanlığımız sırasında gıda güvenliğine öncelik vermemizin isabeti, bugün bir kez daha gayet iyi anlaşılmaktadır.

Türkiye olarak Karadeniz Tahıl Koridoru girişimi örneğinde olduğu gibi, küresel anlamda gıda güvenliğine somut katkılar sağlamaya devam etmeye kararlıyız.

“Dünya 5’ten de büyüktür, 20’den de büyüktür”

Yaşanılan krizler ve bu krizleri yönetmede başarılı bir sınav veremeyen uluslararası sistemin bugünkü içler acısı durumuna da dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

Dünyanın hemen her yerinde yaşanan, hiçbir soruna çözüm üretemeyen adaletsiz, hakkaniyetsiz ve hepsinden önemlisi yetersiz bir uluslararası sistemle karşı karşıyayız. Onun için başta açlık, kıtlık, küresel adaletsizlik, bölgesel ve ülkeler arasındaki çatışmalar başta olmak üzere bütün uluslararası sorunlara çözüm bulacak yeni bir uluslararası küresel mimariye ihtiyacımız olduğu aşikardır.

Bu çerçevede baştan beri Türkiye olarak, her uluslararası platformda tekrarladığımız sözü, bir kere daha ifade etmek istiyorum; dünya 5’ten de büyüktür, 20’den de büyüktür. Dolayısıyla bütün dünya ülkelerinin egemen eşitliğini esas alan, hakkaniyeti, adaleti, ana ekseni olarak kabul eden küresel ölçekte barışı sağlamayı hedeflemiş bir dünyayı kurmak hepimizin ortak vazifesidir.

Hindistan bağımsızlık hareketinin öncü lideri Mahatma Gandhi’nin ifadesini aktaran Kurtulmuş, “Bütün dünyayı, bütün uluslararası camiayı, yaşadığımız sorunların çözümünde tarafsız, insaniyetli, hakkaniyetli çözüm için çareler bulmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.