Dolar 8,2869
Euro 10,0108
Altın 484,42
BİST 1.428
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Az Bulutlu
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Cts 24°C
Paz 21°C
Pts 20°C
Sal 20°C

7 Nisan Dünya Sağlık Günü: Dünya Sağlık Günü en anlamlı, yazılı tebrik ve kutlama mesajları 2021..

7 Nisan 1949 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) anayasasının uygulanmaya başlanmasıyla birlikte her yıl 7 Nisan tarihi, Dünya Sağlık Günü olarak …

7 Nisan Dünya Sağlık Günü: Dünya Sağlık Günü en anlamlı, yazılı tebrik ve kutlama mesajları 2021..
A+
A-
10.04.2021
9
ABONE OL

7 Nisan 1949 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) anayasasının uygulanmaya başlanmasıyla birlikte her yıl 7 Nisan tarihi, Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Sağlık alanında araştırmaları teşvik eden ve farkındalık yaratılan Dünya Sağlık Günü’nde, tüm dünyada sağlık çalışmaları yürütülmektedir.

Vatandaşlar Dünya Sağlık Günü’nde, koronavirüs salgını nedeniyle büyük fedakarlık göstererek ön saflarda mücadele eden sağlıkçıları da anmak için en anlamlı, yazılı tebrik ve kutlama mesajları ve sözleri araştırıyor.

Peki, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nasıl ortaya çıktı? İşte, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü en anlamlı, yazılı tebrik ve kutlama mesajları 2021..

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ NEDİR?

1945 yılında Birleşmiş Milletler Konferansı’nda, tüm halkların sağlığının, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması açısından büyük önem arz ettiği kabul edilerek Uluslararası Sağlık Örgütü” kurulması amacıyla toplantı düzenlenmesi oybirliğiyle kabul edilmiştir.

Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi, söz konusu toplantının hazırlanması için Belçika’lı Prof.Dr. Rene Sard başkanlığında 15 kişilik bir teknik komite oluşturmuştur.

Teknik komite kısa bir süre içinde toplantının gündemini saptamış, kurulacak uluslararası sağlık örgütü için Anayasa taslağını hazırlamış ve alınması gereken kararları belirlemiştir.

TARİHÇESİ

19-22 Temmuz 1946 tarihlerinde New York’ta düzenlenen Uluslararası Sağlık Konferansı’nda BM’e üye 51 ülkenin temsilcisi ile Gıda ve Tarım Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü, OIHP, PAHO, Kızılhaç, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu ve Rockefeller Vakfı temsilcileri Dünya Sağlık Örgütü anayasasını oluşturmuşlardır.

DSÖ Anayasası 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalanmış ve 7 Nisan 1948’de 26 üye ülkenin onayı alınmıştır. Böylece DSÖ Anayasası’nın yürürlüğe girdiği 7 Nisan tarihi, her yıl “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ 2021

7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nüz kutlu olsun. Hastalandığımızda, yaralandığımızda yanlarına koştuğumuz sağlık çalışanlarının Dünya Sağlık Günü günleri kutlu olsun.

Daima yanımızda olan sağlık görevlilerimize kalpten teşekkürlerimizle. 7 Nisan Dünya Sağlık günü kutlu olsun.

Dünya genelinde yaşanan bu zorlu süreçte sağlığın kıymetini daha iyi anladık. Bizler için sevdiklerinden ayrı kalan tüm sağlık çalışanlarına minnettarız.

Bireysel sağlığımız toplum sağlığı ile bir bütündür. Kendi sağlığımızı korumak adına aldığımız önlemler, çevremizi ve sevdiklerimizi de sağlıklı yarınlara taşıyacağı bilincinde olalım.

En iyi sağlık doğadan gelir. Doğadan gelen huzuru, sakinliği, yeniden doğuşu hissedin. Doğaya bir adım atın. 7 Nisan Dünya Sağlık Gününüz kutlu olsun.

Her şeyin başı sağlıktır. Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır. ”ÖNCE İNSAN” ilkesi ile gece gündüz özveri ile çalışan tüm hekimlerimizin, sağlık hizmetlerinin her alanında fedakarca çalışan tüm sağlık personelinin Dünya Sağlık Günü’nü kutlarız.

Sağlık hizmetlerinin kesintisiz yürütülmesinde “herkes için sağlık” ilkesiyle, özveriyle görevlerini icra eden tüm sağlık çalışanlarının Dünya Sağlı kGünü’nü kutluyoruz.

Sağlık en temel hakkımız, tüm vatandaşlarımızın kaliteli ve eşit sağlık hizmete her zaman ulaşabilmesi temennimle, “Dünya Sağlık Gününü” kutlar, herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.

Sevgi sağlığa yararlı, Nefret ise zararlıdır. Dünya Sağlık Günü kutlu olsun.En değerli hazinemiz sağlığımızdır.

Kendi canlarını riske ederek toplum sağlığı için gece gündüz demeden mücadele eden sağlık çalışanlarına minnet borçluyuz. 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nüzü kutlarız.

Hayatın tadını doyasıya çıkarmak için ilk kural: sağlık! Sağlık olmazsa yaşam olmaz, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü kutlu olsun!

Dünya Sağlık Gününüzü kutluyor, sağlıklı bir yaşam diliyoruz.En değerli hazinemiz sağlığımızdır. 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nüz kutlu olsun.

Nitelikli bir toplumun temel yapı taşını sağlıklı nesiller oluşturur. Tüm sağlık çalışanlarımızın ve toplumumuzun Dünya Sağlık Günü Kutlu Olsun.

Dünya Sağlık Günü’nde sonsuz emekleri ve büyük fedakarlıkları için tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

Bu günleri mutlaka atlatacağız ve korkmadan, çekinmeden ailemize sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Biz yeter ki moral bozmadan, umudumuzu kaybetmeden, büyük gerekli tüm önlemleri alıp sağlığımıza dikkat edelim. Dünya Sağlık Günü kutlu olsun.

Kendi canlarını riske ederek toplum sağlığı için gece gündüz demeden mücadele eden sağlık çalışanlarına minnet borçluyuz. 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nüzü kutlarız.

Sağlıklı birey, sağlıklı toplum ancak bilimle mümkündür.

Çocuklarımız için ancak sağlıklı yaşam ortamları sağlayabildiğimiz oranda geleceğimizin şekillendirileceği bilinciyle tüm insanlığın Dünya Sağlık Günü’nü kutlarım.

‘Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.